Belka
Poniedziałek, 22 Października 2018   imieniny: Halki, Filipa, Przybysława
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

San H01B: Ignacy Płażewski, Ulica Piotrkowska w Łodzi, I/4721/3

Data publikacji: 2017-11-12, Źródło artykułu: http://commons.wikimedia.org, Autor zdjęcia: Ignacy Płażewski
 
Fotografia przedstawia róg ulic Piotrkowskiej i Nawrot, widok w kierunku północnym. Po prawej stronie, pod adresem Piotrkowska 126, znajduje się narożna kamienica z 1898 roku wystawiona przez małżeństwo Esterę i Lewka Krykus. Pod koniec pierwszej dekady XX wieku właścicielem posesji został Roman Ritt. W latach międzywojennych na parterze mieściła się znana łódzka cukiernia Tadeusza Szaniawskiego. Po II wojnie światowej działała tam kawiarnia Akademicka, w której gościli akademicy, prawnicy, sędziowie, lekarze. Lokal ożywał w godzinach 11-14 kiedy z pojawiali się tam adwokaci ze swymi klientami. Po drugiej stronie ulicy Nawrot widać trzypiętrową kamienicę narożną zbudowaną około 1889 roku dla małżeństwa Pauliny i Engelberta Tischerów. Posesja pozostawała ich własnością jeszcze w 1920 roku. Po II wojnie światowej mieścił się w niej między innymi bar „Reneta", kolektura "Fortuna", gdzie można było obstawiać wyniki zawodów sportowych oraz kiosk "Ruchu". Za nią okazała kamienicę pod numerem 122, wzniesiona w latach 1910-11, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Prace budowlane prowadziło przedsiębiorstwo "Wende i Klause", ówcześnie jedna z najznamienitszych z branży budowlanej. Na ulicy widoczny jest autobus komunikacji miejskiej marki Ikarus 620, używany przez łódzkie MPK do 1978 roku.

 


Ignacy Płażewski, Ulica Piotrkowska w Łodzi, I/4721/3
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sanocki

  Powiat sanocki - powiat w południowo-wschodnim rejonie województwa podkarpackiego z siedzibą w Sanoku. Przynależą do niego gminy Sanok (gmina miejska), Zagórz, Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok (gmina wiejska), Tyrawa Wołoska, Zarszyn oraz miasta Sanok i Zagórz.

  Turyści zachwalają sobie piękno tutejszej przyrody i zgodnie twierdzą, że to największy atut ziem powiatu sanockiego. Znajdują się tu trzy parki krajobrazowe, dwa obszary chronionego krajobrazu, pięć rezerwatów przyrody i liczne pomniki przyrody. To wszystko powoduje, że ponad 33% powierzchni powiatu stanowią właśnie tego typu atrakcje. Warto też wspomnieć o lasach niebędących pod ochroną. Można wybrać się do nich np. na zbieranie grzybów i jagód.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola