Belka
Wtorek, 16 Lipca 2019   imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Izba Pamięci w remizie odnowiona

Data publikacji: 2018-11-27, Data modyfikacji: 2018-11-30
A A AWydrukDrukuj  
 
W listopadzie zakończył się remont pomieszczenia w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Besku. Będzie ono częścią mieszczącej się w budynku Izby Pamięci. Izba Pamięci to miejsce poświęcone działalności OSP w Besku oraz historii regionu. W ramach pozyskanych pieniędzy nie tylko wyremontowano dodatkowe pomieszczenie, ale również zakupiono Tubę F dla orkiestry dętej, co pozwoli na zapełnienie składu orkiestry dętej sekcji basów i przyczyni się do poprawy brzmienia orkiestry i kultywowania tradycji muzycznych wśród mieszkańców.   REKLAMA – Dzięki realizacji grantu muzykom tworzy się lepsze warunki do prezentacji miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów – mówi Jan Jaślar, prezes OSP Besko. – Muzycy swoimi występami wzbogacają obchody świąt narodowych, uroczystości dożynkowych i kulturalnych. Orkiestra posiada w swoim dorobku bardzo bogaty repertuar, na który składa się kilkadziesiąt standardów muzyki rozrywkowej, klasycznej, a także marsze i utwory okolicznościowe jak i utwory, które grali pierwsi członkowie orkiestry. Strażacy prowadzą Izbę Pamięci od pięciu lat, gromadząc w niej cenne eksponaty. Powodem wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia był nadmiar zgromadzonych pamiątek, których nie można było odpowiednio wyeksponować, gdyż w gablotach zabrakło miejsca. – Rozbudowa izby pamięci o dalsze pomieszczenia przyczyni się do zachowania dziedzictwa lokalnego dla przyszłych pokoleń – mówi prezes Jaślar. – Izba stanowi bardzo ważny element dziedzictwa kulturowego, świadectwa przeszłości naszego regionu. Izbę często odwiedzała młodzież szkolna, dzieci, druhowie z okolicznych OSP, turyści i delegacje miejscowości partnerskich. – To miejsce niezwykłe, kryjące w swym wnętrzu wiele pamiątek związanych z naszymi przodkami, ich pracą, kulturą, religią, zwyczajami – dodaje prezes Jaślar. – Dzięki poszerzeniu wystawy będzie ona cieszyła się jeszcze większą popularnością wśród społeczności lokalnej i nie tylko. Remont był możliwy dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020 w ramach projektu grantowego realizowanego przez LGD „Dorzecze Wisłoka”.

Pełna treść wiadomości na: osp.besko.pl/?p=14959
osp.besko.pl, Źródło artykułu: osp.besko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sanocki

  Powiat sanocki - powiat w południowo-wschodnim rejonie województwa podkarpackiego z siedzibą w Sanoku. Przynależą do niego gminy Sanok (gmina miejska), Zagórz, Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok (gmina wiejska), Tyrawa Wołoska, Zarszyn oraz miasta Sanok i Zagórz.

  Turyści zachwalają sobie piękno tutejszej przyrody i zgodnie twierdzą, że to największy atut ziem powiatu sanockiego. Znajdują się tu trzy parki krajobrazowe, dwa obszary chronionego krajobrazu, pięć rezerwatów przyrody i liczne pomniki przyrody. To wszystko powoduje, że ponad 33% powierzchni powiatu stanowią właśnie tego typu atrakcje. Warto też wspomnieć o lasach niebędących pod ochroną. Można wybrać się do nich np. na zbieranie grzybów i jagód.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola