Belka
Niedziela, 24 Lutego 2019   imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ponad 400 stron uwag wpłynęło już do Ustawy 2.0

Data publikacji: 2017-10-27, Data modyfikacji: 2017-10-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Ponad 400 stron uwag wpłynęło już do Ustawy 2.0
Ponad 400 stron uwag i pytań przygotowało już środowisko akademickie dla resortu nauki w związku z projektem ustawy o uczelniach, tzw. Ustawy 2.0 – poinformował w środę rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior podczas debaty z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina.

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior poinformował, że ponad 300 z 400 stron uwag do projektu nowej ustawy o uczelniach zostało dwa tygodnie temu przekazanych wicepremierowi Gowinowi, podczas Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w Toruniu. 7 listopada, na posiedzeniu rektorów na Uniwersytecie Warszawskim, te uwagi i pytania zostaną zreferowane i jeszcze raz przedyskutowane. Wszystkie uwagi minister nauki i szkolnictwa wyższego ma otrzymać do połowy listopada.

Wicepremier Gowin również przyznał, że uwagi jeszcze spływają do resortu. Dotychczasowe uwagi – mówił Gowin – są liczne, niektóre wynikają z niezrozumienia pewnych zapisów i dodał, że wprowadzenie poszczególnych regulacji w ustawie rekomenduje Komisja Europejska.

Pytany przez PAP, kiedy przedstawi projekt ustawy w ostatecznej wersji odpowiedział, że koniec grudnia mógłby być realnym terminem przedłożenia gotowego projektu ustawy pod obrady rządu.

W związku z przygotowywaną ustawą, środowisko akademickie ma wątpliwości m.in. co do podziału dyscyplin naukowych. „W Polsce dyscyplin takich jest ponad 100, naukowcy pozamykali się w wąskich szufladkach, co wpływa na jakość polskiej nauki. Żeby nie wywarzać otwartych drzwi my proponujemy przyjęcie klasyfikacji dyscyplin, która obowiązuje w krajach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), gdzie dyscyplin jest ponad 30” – powiedział Gowin oceniając, że wiele polskich dyscyplin ma „sztuczny charakter” i zostało stworzonych po to, by zapewnić "specyficzny rodzaj władzy wybranym profesorom".

„Nie tylko ja, ale i wielu rektorów uważamy, że ta ustawa jest naszą wspólną, bo od roku dyskutujemy nad nią. Ale dyskusja nad projektem jeszcze się nie zakończyła” - mówił rektor Politechniki Krakowskiej.

Minister Gowin zapewnił, że ustawa zostanie przyjęta, „ale jak z powybijanymi zębami, to na długie lata będzie stagnacja”. „Nauka jest wartością samą w sobie” – mówił i zaznaczył, że jeśli nie postawimy na rozwój nauki, to plan Morawieckiego nie powiedzie się.

Zdaniem rektora PK wszystkie uczelnie powinny mieć charakter akademicki (ustawa proponuje podział na uczelnie akademickie i zawodowe - PAP). „Świat pędzi do przodu, a my idziemy do przodu. (...) Musimy przyspieszyć, stworzyć mechanizmy, które spowodują, że będziemy partnerami z najlepszymi uczelniami” – wskazał prof. Kazior.

W debacie „Konstytucja dla nauki – Ustawa 2.0. Szanse i wyzwania reformy” w krakowskim Klubie pod Jaszczurami, oprócz wicepremiera i rektora PK, udział wzięli dr Beata Baran z Krajowej Reprezentacji Doktorantów i Przemysław Ogórek – przedstawiciel środowiska studentów.

Podczas spotkania Jarosław Gowin przypomniał najważniejsze założenia Ustawy 2.0, m.in. poszerzenie autonomii uczelni, stworzenie rad uczelnianych. Jak wskazał, ma ona podnieść jakość kształcenia i badań naukowych.

Dr Beata Baran podkreśliła, że dla środowiska doktorantów ważny jest sposób postrzegania młodych uczonych. „To, co dla nas istotne, to przejście z postrzegania doktoranta, jako starszego studenta na spojrzenie, jako na młodego badacza, mającego własne projekty” – powiedziała. Wyraziła też nadzieję, że szkoły doktorskie pozwolą na dobre przygotowanie rozpraw doktorskich, bo obecny system nie jest na tym polu sprawny.

Przemysław Ogórek w imieniu środowiska studenckiego powiedział, że Ustawa 2.0 jest zapowiedzią pozytywnych zmian oraz, że musi się zmienić atmosfera w środowisku akademickim i relacje pomiędzy uczącymi się a nauczającymi. „Musi być współpraca nauczyciel-uczeń” – zaznaczył. Zwrócił również uwagę, że dla wielu żaków studia są jedynie drogą do zdobycia dyplomu, a nie wiedzy. „Tu chodzi przede wszystkim o zdobywanie wiedzy i takie nastawienie trzeba w studentach wypracować, przy współpracy z nauczycielami, wykładowcami” – powiedział.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Beata Kołodziej
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sanocki

  Powiat sanocki - powiat w południowo-wschodnim rejonie województwa podkarpackiego z siedzibą w Sanoku. Przynależą do niego gminy Sanok (gmina miejska), Zagórz, Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok (gmina wiejska), Tyrawa Wołoska, Zarszyn oraz miasta Sanok i Zagórz.

  Turyści zachwalają sobie piękno tutejszej przyrody i zgodnie twierdzą, że to największy atut ziem powiatu sanockiego. Znajdują się tu trzy parki krajobrazowe, dwa obszary chronionego krajobrazu, pięć rezerwatów przyrody i liczne pomniki przyrody. To wszystko powoduje, że ponad 33% powierzchni powiatu stanowią właśnie tego typu atrakcje. Warto też wspomnieć o lasach niebędących pod ochroną. Można wybrać się do nich np. na zbieranie grzybów i jagód.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola