Belka
Poniedziałek, 17 Czerwca 2019   imieniny: Albert, Laura, Adolf
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uczczono pamięć bohaterów września

Data publikacji: 2018-09-10, Data modyfikacji: 2018-09-10
A A AWydrukDrukuj  
 
W poniedziałek, 10 września 2018 r. w Bykowcach obchodzono kolejną rocznicę walki oddziałów polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której poległo, po bohaterskiej obronie, sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora. Wydarzenie to przypomina postać ppor. Mariana Zaremby oraz jego podkomendnych: szer. Ludwika Lisiaka, szer. Ignacego Matuszczaka, szer. Leona Piłata, szer. Leona Urbaniaka i szeregowca o nieznanym nazwisku, którzy ponieśli śmierć z rąk niemieckich oficerów. Ciała polskich żołnierzy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach. Obchody rozpoczęły się o godzinie 11.00 w Bykowcach. Rys historyczny wydarzeń września 1939 r. przybliżył dr Hubert Osadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Pod pomnikiem poległych żołnierzy złożono wieńce i kwiaty. Następnie zgromadzeni przeszli na cmentarz, gdzie miała miejsce modlitwa i apel za poległych, a także salwa honorowa. W uroczystościach udział wzięli m. in.: Poseł na Sejm RP dr Piotr Uruski, Wójt Gminy Anna Hałas, Burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro, kombatanci, harcerze, środowiska patriotyczne, organizacje, mieszkańcy Bykowiec oraz zaproszeni goście. Organizatorem tego wydarzenia jest Gmina Sanok we współpracy z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bykowce „Moja Wieś” im. Stanisławy Tarnowieckiej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty Spiechowicza oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. źródło: gminasanok.pl / własne foto: Urząd Miasta Sanoka

Pełna treść wiadomości na: sanok.pl/?p=12086
sanok.pl, Źródło artykułu: sanok.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sanocki

  Powiat sanocki - powiat w południowo-wschodnim rejonie województwa podkarpackiego z siedzibą w Sanoku. Przynależą do niego gminy Sanok (gmina miejska), Zagórz, Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok (gmina wiejska), Tyrawa Wołoska, Zarszyn oraz miasta Sanok i Zagórz.

  Turyści zachwalają sobie piękno tutejszej przyrody i zgodnie twierdzą, że to największy atut ziem powiatu sanockiego. Znajdują się tu trzy parki krajobrazowe, dwa obszary chronionego krajobrazu, pięć rezerwatów przyrody i liczne pomniki przyrody. To wszystko powoduje, że ponad 33% powierzchni powiatu stanowią właśnie tego typu atrakcje. Warto też wspomnieć o lasach niebędących pod ochroną. Można wybrać się do nich np. na zbieranie grzybów i jagód.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola