Belka
Wtorek, 21 Maja 2019   imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zło dobrem zwyciężaj - Soul Sanok - słowa i muzyka dr Monika Brewczak

 
Uchwałą Sejmu dzień 19 października, w którym został zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko, został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest to wyraz hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dali świadectwo o wierze, wierności Bogu, polskiej tradycji i Ojczyźnie. Symbolem Kapłana Niezłomnego jest ks. Jerzy Popiełuszko, który nauczał, by dobrem na zło odpowiadać. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan związany z "Solidarnością" jako duszpasterz robotników po ogłoszeniu stanu wojennego 13.12.1981r. publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej i odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę wygłaszając kazania religijno-patriotyczne. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. W czynieniu dobra był zaskakujący. W mroźną noc wigilijną podczas stanu wojennego wsiadł do samochodu i dotarł do straży wojskowych na ulicach, wysiadł z samochodu, zbliżył się spokojnie do żołnierzy, którzy stali gotowi do strzału, wyciągał opłatek i dzielił się z nimi. Młodzi żołnierze płakali ze szczęścia, że ktoś o nich pomyślał. Wielu pod wpływem jego homilii odnalazło sens życia. Wielu uporządkowało swoje życie małżeńskie i rodzinne. Płynął od niego jakiś czar dobroci, któremu poddawali się ludzie. Okazywał swoje serce tym, przeciwko którym toczyły się procesy. Był obecny niejednokrotnie na sali sądowej, by podtrzymywać na duchu niewinnie sądzonych. Jego mieszkanie i garaż były przepełnione darami dla biednych rodzin, dla wyrzuconych z pracy. Był wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy. 19 października 1984 r. ksiądz Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W jego pogrzebie wzięło udział około 800 tysięcy wiernych a grób odwiedziło ponad 20 milionów osób.

 


Zespół Wokalny Soul Sanok
 
Data pliku video: 2018-10-17, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sanocki

  Powiat sanocki - powiat w południowo-wschodnim rejonie województwa podkarpackiego z siedzibą w Sanoku. Przynależą do niego gminy Sanok (gmina miejska), Zagórz, Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok (gmina wiejska), Tyrawa Wołoska, Zarszyn oraz miasta Sanok i Zagórz.

  Turyści zachwalają sobie piękno tutejszej przyrody i zgodnie twierdzą, że to największy atut ziem powiatu sanockiego. Znajdują się tu trzy parki krajobrazowe, dwa obszary chronionego krajobrazu, pięć rezerwatów przyrody i liczne pomniki przyrody. To wszystko powoduje, że ponad 33% powierzchni powiatu stanowią właśnie tego typu atrakcje. Warto też wspomnieć o lasach niebędących pod ochroną. Można wybrać się do nich np. na zbieranie grzybów i jagód.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola